Идеи - Citizen.BG

Предложи идея за промяна в законодателството или важен обществен въпрос!

Вие сте използвали всичките си гласове и няма да можете да публикувате нова идея, но все още можете да търсите и коментирате вече публикуваните идеи.

Има два начина, за да получите повече гласове:

• Когато администратора затвори една идея, за която сте гласували, Вие ще получите гласовете за тази идея обратно.
  • Можете да премахнете гласовете си от идеята, която подкрепихте.
  • За да видите идеите, за които вече е гласувано, изберете "Обратна връзка" филтър и изберете "Моите отворени идеи".
(мисли…)

Въведете Вашата идея и ние ще потърсим дали вече не е предложена от друг.

Ако вече съществува подобна идея, можете да подкрепят и да го коментирам.

Ако тя не съществува, можете да публикувате Вашата идея, така че другите да го подкрепят.

Въведете Вашата идея и ние ще потърсим дали вече не е предложена от друг.

1. Намаляване на парламентарната квота във ВСС, за да бъде ограничено политическото влияние в съдебната система

Висшият съдебен съвет е обгърнат от постоянни скандали. С успешното протичане на първите преки избори сред съдиите, и фиктивните парламентарни дебати за парламентарната квота във ВСС, отново назрява въпросът за ограничаване на парламентарната квота. Гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“ предлага тази квота да бъде свалена от 11 на 5 представители: http://pravosadiezavseki.com/2017/06/27/da-se-namali-parlamentarnata-kvota-vav-vss/
    Аз подкрепям тяхната идея и аргументите за нея, и затова ги споделям тук.

3 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
    Съгласен съм с Условията за ползване
    Влезли сте като (Излизане)
    Имате останали! (?) (мисли…)
  2. ОСНОВНИ ПРАВА И ПРИНЦИПИ на БЪЛГАРИЯ

ОСНОВНИ ПРАВА И ПРИНЦИПИ
    на БЪЛГАРИЯ
    (Създаването им започна на 2 февруари 2016 година.)

Ние, Суверенът на България – Българският народ, сме щастливи и благодарни, че вече имаме ОСНОВНИ ПРАВА И ПРИНЦИПИ, които правят България рай,
    и които се разпространяват по целия свят.
    НАПРАВЕНО Е!

ОСНОВАНИЯ И ПРЕДИСЛОВИЕ
    Българската конституция публикувана в бр. 56 от 13 юли 1991 г. на „Държавен вестник” е незаконна, поради факта, че бившият Президент Желю Желев не я е обнародвал, както Чл 143, ал.4 от Конституцията на Народна Република България постановява.
    Има липса на легитимност на съдебната власт, от което следва, че всички регистрации и…

9 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
    1 коментар  ·  Отбележи идеята като неуместна…  ·  Администратор →
  3. Предлагам,защото са нужни тези реформи

Главният прокурор и главният полицай на България да се избират мажоритарно. Да се гласува закон за лустрация и декомунизация на България.Електронно гласуване по интернет.Реформиране на учебниците и образованието с истинската история на България,а не русофилската или комунистическата писана след 9 септември 1944 година.

4 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  4. Предлагам майчинските и детски добавки да се дават според дипломата.

Ако си завършил основно-20 лв
    Средно-40 лв
    Висше-60лв

18 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  5. Предлагам- 1)Страната се разделя на 240 избирателни окръга, по един за депутатско място,

Предлагам-
    1)Страната се разделя на 240 избирателни окръга/секция, по един за депутатско място. Всеки избирател има право да се регистрира в който иска окръг/секция. Всеки избирател получава електронна карта , държавата създава служба "електронен глас" (по подобие на "електронен подпис).
    Картите се доставят до получателя за сметка на бюджета 50% и на избирателя - 50%. Без карта не може да се гласува .
    2)Избирателните секции се разделят на 3-групи. След приемане на закона следват избори - в група 1-ва - 6 месеца след закона, в група 2 - 18 месеца след група 1, в група 3 - 18 месеца след…

4 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  6. Предлагам да се върне БДС за храните от преди 1989!

Храната, която се предлага по рафтовете на магазините е нищо повече от микс от химикали, които на всичкото отгоре се внасят и от чужбина. Време е компаниите от хранителната индустрия да поемат социалната отговорност за субстанциите, които се влагат в храната ни днес, а държавата заеме страната на потребителите.

16 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  7. Децентрализация

Вече на всички е ясно, че мафията е в Парламента. Самият факт, че заместник-председателя на Народното събрание е престъпник говори сам по себе си. Струпването на цялата тази сила, власт, пари, влияние на едно място е много удобно за властимащите и убийствено за страната. Предлагам подписки за преместване Парламента в старата столица Търново. Ситуиране на съдебната власт другаде. Има примери и те са все успешни.

20 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  8. Предлагам временно outsource-ване на българското правораздаване

Тъй като стана пределно ясно, че МВР, ДАНС, прокуратурата и съда са разбираемо най-уязвими на влияния от мафията и пипалата на бившата ДС, а ние имаме спешна нужда от "изчистване на кочинката", предлагам следното:
    1) Поканваме Европейския Съюз да поеме ръководството на съответните институции.
    2) Заимстваме добри практики и специалисти от всички държави в ЕС, които да формират нови разследващи и правораздаващи органи на място на старите
    3) задължително всички български служители на тези нови органи са без връзки със съществуващите такива и ако е възможно под определена възрастова граница
    4) След заработването на новите институции разформироваме старите
    5) Провеждане…

19 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  9. ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ, КОИТО ПОМНЯТ ИСТОРИЯТА НА БЪЛГАРИТЕ И СЕГА СЪГРАЖДАТ БЪДЕЩЕТО НИ! В наименованието и в описанието на вашата

Желаете да промените България!? Да започнем със себе си!

Искате НОВ МОДЕЛ!? Моделирайте върху предложената идея!

2 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  10. Концепция на Виртуално Народно Събрание = ВНС, съставено от активната чат от Българския Национален Интернет Електорат = НИЕ!

Концепция на Виртуално Народно Събрание (ВНС) съставено от активната чат от Българския Национален Интернет Електорат (НИЕ!), от всеки и всички, представляващи чрез интернет себе си, групата, сдружението, партията, народа си!

Нека Тези, Които Имат Само Аргументи Защо Концепцията на ВНС Е НЕОСЪЩЕСТВИМА да продължават да разчитат на обикновеното ‘реално’ НС!!!
    ВСЕКИ, КОЙТО ИМА КОНСТРУКТИВНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ДОРАЗВИТИЕ НА КОНЦЕПЦИЯТА, Е ПОКАНЕН ДА ГИ СПОДЕЛИ И ДА СЪДЕЙСТВА!!!

ОСНОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА на концептуалното ВНС е, че то е с неограничен брой представители на БЪЛГАРСКИЯ СУВЕРЕН, ИМАЩИ ВОЛЯТА ДА ЗАЯВЯТ ИКОНОМИЧЕСКИ И ПОЛИТИЧЕСКИ ИНТЕРЕСИ ПРЕД Българския Национален Интернет Електорат = ‘НИЕ!’ и всички…

5 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  11. Бинарна изборна система. Мажоритарна и/или преференциално-пропороционална ... избирате ВИЕ в самия изборен процес.

1. Изборно Законодателство – въвеждане на бинарна (универсална) изборна система за парламентарните избори. Избирателят на изборите ще може да гласува /вариант А/ за мажоритарен кандидат или /Вариант Б/ за кандидат от пропорционално-преференциална партийна листа, или /Вариант В/ за двете.
    Един примерен резултат от петмандатен избирателен район: 1. ААА - Мажоритарна номинация (34%), 2. БББ - преференциалнопартиен кандидат на партия Б (21%). 3. ВВВ - Преференциалнопартиен кандидат на партия В (20%). 4. ГГГ - /Втори/преференциално предпочетен кандидат на партия В (13%). 5. ДДД - Мажоритарна номинация (9%).
    Достатъчно ограничение срещу неограничената площ на двата евентуални “бюлетинени чаршафи”/един мажоритарен и един пропорционално-преференциален/…

1 глас
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  12. Легализация на конопа

Забраните на неща, които са съществували от началото на човечеството раждат единствено чудовища: мафия, насилие, страдание и смърт. Вместо забрана, трябва законова регулация и контрол, както правим в момента с алкохола и цигарите. Така системата на сигурността не се натоварва с репресия срещу “престъпления” без жертви. Десетки хиляди хора престават да са престъпници, а мафията остава без сериозна част от приходите си. Десетки хиляди пациенти имат свободен достъп до евтино и ефективно лекарство. Намалява достъпът на деца до дроги, защото полицията вече варди само малолетните, а не всички. Приходи влизат в хазната.

1,153 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  13. Предлагам майчинските и детските добавки-само ако имаш трудов стаж и осигуровки

Майчински и детски добавки-само ако си работил и имаш трудов стаж.
    Стига с това свръх толериране на малцинствата.Ако не си работил,а имаш дете,значи си достатъчно богат за детски добавки.
    Не можем с псевдо демократични способи една малка разпарчетосана България да си позволява да изхранва 1 милион необразовани роми,само защото те се плодят всяка година.
    Тази супер толерантност ни задълбава още повече.

71 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  14. Успоредна система за мониторинг на правителството

Създаване на електронна система, която да прави мониторинг на всички решения в народното събрание и министрите. Всички регистрирани потребители могат да гласуват за всяко решение с "да","не","въздържал се". Това ще е платформа за сравнение до колко мнението на управляващите съвпада с това на гражданите ( избирателите). Като за начало няма да е официална а по-скоро за статистиката, но след време ако се наложи, може да замени самите депутати

25 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  15. Предлагам за влизане в домът ти,да можеш да използваш законното ти оръжие,като това да се смята за неизбежна самоотбрана и не носиш отговор

Предлагам за влизане в домът ти,да можеш да използваш законното ти оръжие,като това да се смята за неизбежна самоотбрана и не носиш отговорност.
    И без това хората нямат чувството на сигурност в съдебната система и МВР,поне да имат възможност да се защитават.

63 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  16. 43 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  17. 10 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  18. Забрана за служители на държавна сигурност да заемат държавна длъжност

Идеята проработи отлично в Германия и в Румъния. Трябва да бъде приложена и у нас. По-добре късно, от колкото никога.

226 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  19. Задължително гласуване

В една демокрация гласуването е задължение, не само право, защото се очаква народът да управлява. Народ, който не управлява в демокрация е като шофьор на автобус, който по магистралата е вдигнал ръце от волана за да подремне. В различните общества има нужда от различни степени на строгост при прилагането на закона. Например за да не паркират автомобили по тротоара, някъде е достатъчно това да е забранено, докато у нас са нужни бетонни стълбчета. След като у нас хората не гласуват доброволно, това трябва да става с принудата на административна санкция (глоба).

Преимущества: обезсмисля купуването на гласове, намалява шансът маргинали да…

178 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  20. Интегриране на чип с електронен подпис в личната карта на всеки български гражданин и електронно гласуване през интернет

1. В новите лични карти да се интегрира чип с електронен подпис.
    2. С личната карта поставена в специални четящи устройства да може да се гласува през интернет или посредством терминали в избирателните секции, възможност за всеки собственик на ЛК да проверява за кого е отчетен гласът му на изборите.
    3. Личната карта ще дава достъп до електронно здравно досие, може да се използва дори като банкова карта.

184 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google