Идеи - Citizen.BG

Предложи идея за промяна в законодателството или важен обществен въпрос!

Вие сте използвали всичките си гласове и няма да можете да публикувате нова идея, но все още можете да търсите и коментирате вече публикуваните идеи.

Има два начина, за да получите повече гласове:

• Когато администратора затвори една идея, за която сте гласували, Вие ще получите гласовете за тази идея обратно.
  • Можете да премахнете гласовете си от идеята, която подкрепихте.
  • За да видите идеите, за които вече е гласувано, изберете "Обратна връзка" филтър и изберете "Моите отворени идеи".
(мисли…)

Въведете Вашата идея и ние ще потърсим дали вече не е предложена от друг.

Ако вече съществува подобна идея, можете да подкрепят и да го коментирам.

Ако тя не съществува, можете да публикувате Вашата идея, така че другите да го подкрепят.

Въведете Вашата идея и ние ще потърсим дали вече не е предложена от друг.

1. Легализация на конопа

Забраните на неща, които са съществували от началото на човечеството раждат единствено чудовища: мафия, насилие, страдание и смърт. Вместо забрана, трябва законова регулация и контрол, както правим в момента с алкохола и цигарите. Така системата на сигурността не се натоварва с репресия срещу “престъпления” без жертви. Десетки хиляди хора престават да са престъпници, а мафията остава без сериозна част от приходите си. Десетки хиляди пациенти имат свободен достъп до евтино и ефективно лекарство. Намалява достъпът на деца до дроги, защото полицията вече варди само малолетните, а не всички. Приходи влизат в хазната.

1,153 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
    Съгласен съм с Условията за ползване
    Влезли сте като (Излизане)
    Имате останали! (?) (мисли…)
  2. 3 прости начални промени

1. Намаляване на броя на депутатите на около 100. 240 са прекалено много, повечето нищо не правят, освен това действията на някои от тях по - лесно могат да се прикрият
    2. Намаляване на процента за влизане в парламента - влизане на по - малките партии, по трудно коалиране и монопол
    3. Намаляване на подписите за референдум - позволяване на гражданите да вземат по - активно участие в решенията. За целта тези референдуми трябва да са електронни, като предварително всяка партия представя чрез своите специалисти обосновките си защо според тях трябва нещо да се случи или не трябва. Естествено информационните…

239 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  3. Забрана за служители на държавна сигурност да заемат държавна длъжност

Идеята проработи отлично в Германия и в Румъния. Трябва да бъде приложена и у нас. По-добре късно, от колкото никога.

226 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  4. Отпадане на държавната субсидия за всички партии - и парламентарни и непарламентарни.

Да се издържат от членски внос и от дарения, които задължително да обявяват - така за всички ще е ясно кой на кого плаща и за какво. В случай на укриване на спонсори - тежки санкции.

213 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  5. Две идеи за по-голяма представителност на хората

1. Мажоритарни избори - гласуваме само за личности. Партиите пак могат да участват, но с личностите си, конкурирайки се с други личности (специалисти, лидери на мнение и др.).

По този начин ще гласуваме за живи хора и няма после да се чудим - защо ние сме гласували за една хубава партийна платформа, а в парламента са се озовали бандити, ченгета, педофили и всякакви твари ...

2. Референдуми по всички ключови въпроси - национални, регионални и общински. Близо до швейцарския модел - всеки град, регион и цялата държава гласуват по различни въпроси (назначения, големи инфраструктурни проекти и др.).

Поздрави

198 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  6. Интегриране на чип с електронен подпис в личната карта на всеки български гражданин и електронно гласуване през интернет

1. В новите лични карти да се интегрира чип с електронен подпис.
    2. С личната карта поставена в специални четящи устройства да може да се гласува през интернет или посредством терминали в избирателните секции, възможност за всеки собственик на ЛК да проверява за кого е отчетен гласът му на изборите.
    3. Личната карта ще дава достъп до електронно здравно досие, може да се използва дори като банкова карта.

184 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  7. Задължително гласуване

В една демокрация гласуването е задължение, не само право, защото се очаква народът да управлява. Народ, който не управлява в демокрация е като шофьор на автобус, който по магистралата е вдигнал ръце от волана за да подремне. В различните общества има нужда от различни степени на строгост при прилагането на закона. Например за да не паркират автомобили по тротоара, някъде е достатъчно това да е забранено, докато у нас са нужни бетонни стълбчета. След като у нас хората не гласуват доброволно, това трябва да става с принудата на административна санкция (глоба).

Преимущества: обезсмисля купуването на гласове, намалява шансът маргинали да…

178 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  8. 171 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  9. Право на глас за парламентарните и президентските избори да имат само хората завършили минимум средно образувание

В България средното образувание е безплатно и единствено нежаланието да учиш може да те спре да го завършиш.
    В следствие на това ПЛАТЕНИЯТ ВОТ ДРАСТИЧНО ЩЕ НАМАЛЕЕ,а този платен вот 23г поставия в Политиката едни и същи лица.
    Някой ще каже че това е дискриминация,НЕ, НЕ Е ,образуванието е безплатно и всеки може да го завърши имайки желание да Гласува и да бъде конкурентен на пазара на труда.

157 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  10. Предлагам мандатност на народните представители - до два мандата максимум

Моята идея е следната:
    Един депутат не може да е народен представител 23 години,това според мен е абсурдно.
    Също така което ми прави сериозно впечатление че за президента мандатите са само два - логичното е че и това трябва да се отнася и за народните представители...

140 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  11. Отваряне на всички досиета.

Ако искаме промяна, трябва да започнем с това.
    Нека станат публично достояние всички досиета а всеки, който има такова не трябва да има нищо общо с политиката.

129 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  12. Двукамерен парламент - един с депутати (100 човека), а другият - електронен, за целия народ

За по-важните решения (важни назначения, големи милионни проекти итн) да трябва задъжително одобрение и от народа. Както и за законопроекти, при които има драстични разлики между двата, или участие в електронния над 50% напр. Повече федерализъм и локално самоуправление (особено при бюджетите и ключови назначения).
    Ценз за електронното гласуване, като напр. поне средно образование и 2 години трудов стаж. Не е недемократично, защото правото на глас за всички над 18 години остава за всички останали избори. Задължително преподаване във всички училища от 8 клас нататък на макроикономика и политология и обща матура по двата предмета.

115 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  13. Система за пряка демокрация посредством граждански контрол

Системата цели да се увеличи влиянието на активното общество в законодаделните промени без да се налага народа да излиза на улицата при всеки глупав закон. В нея гражданството общество представлява реален орган от голям брой членове (примерна стойност 10 000). Идеята е това да са обикновени хора, които не са имали нищо общо с политиката и управлението на държавата. Към тези членове ще има следните примерни изисквания:

- да не членуват и да не са били членове на никоя партия
    - да има определен образователен ценз (основно или средно образование)
    - да пребивават постоянно в България

Когато бъде свикан, органът…

96 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  14. Единна и цалостна онлайн администрация

Занимавали ли сте се с документи за песния? А с ТЕЛК.. Има още много подобни безумия, които могат да се реша с една цялостна, единна мрежа, свързваща отделните институции. Дублирането с хартиен носител(като архив) е необходимо само ако възникне. Защо е необходимо да се зарнасят документи от едно гише на друга, след като цялата информация може да бъде на едно място и да се позлва от различни институции.

95 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  15. Да се вземат спешни мерки за облекчаване на регулациите за най-малкия бизнес

Прекалената регулация от различните институции, която е необходима за големи индустриални предприятия, убива малкия бизнес и производство. Това важи за всички сфери на предприемачеството, но аз предлагам някои промени в сфери, в които имам непосредствен опит и наблюдения:

1. Либерализиране на свободните продажби между малки фермери и граждани. Сега съществуващата наредба НЕ работи. Както в цяла Европа, малките фермери могат да предлагат ръчно и домашни приготвена храна и домашно отгледани продукти на местни фермерски базари и хранителни кооперативи. Изискванията да бъдат минимални (етикет, основна хигиена, здравен статус). Така или иначе продажбите са на основа на доверие, а не на реклама.

85 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  16. Предлагам да се премахне служебният транспорт на политиците!Всички плащаме сами пътните си разходи до работа защо те да не могат?

Аз живея в Дания.Тук нама такова понятие като служебен транспорт за политиците- повече от половината депотати ползват градския транспорт или колело за да стигнат до работа! Единствената охрана е на територията на институциите!
    Депотат,министър,политик е работа като всички други! Хората поставени да изпълняват тази работа са като всички други-т.е. като нас.........а ние всички си плащаме сами транспортните разходи!!!

80 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  17. Предлагам майчинските и детските добавки-само ако имаш трудов стаж и осигуровки

Майчински и детски добавки-само ако си работил и имаш трудов стаж.
    Стига с това свръх толериране на малцинствата.Ако не си работил,а имаш дете,значи си достатъчно богат за детски добавки.
    Не можем с псевдо демократични способи една малка разпарчетосана България да си позволява да изхранва 1 милион необразовани роми,само защото те се плодят всяка година.
    Тази супер толерантност ни задълбава още повече.

71 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  18. 1.Гласуване онлайн; 2.задължително гласуване; 3.образователен ценз.

1.Всяко българско училище вече разполага с компютърна зала и с интернет. Да се въведе електронно гласуване там, за тези които нямат достъп до интернет в къщи, а за тези които имат да се въведе с номер на лична карта, егн и т.н. а за подпис да се направи софтуер като при кредитните карти където се подписваш с писец на екран, същото да се приложи и на компютър и да можеш да се подпишеш с мишката. Щом за банковата карта може, би трябвало и за това да става. Междувременно да се работи ускори процеса с издаването на карти с чип и…

66 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  19. Избори за висшите магистрати

Предложение: Да се проведат консултации с юристи, за възможността окръжните прокурори и окръжните съдии да се избират пряко чрез местни избори.

Това би допринесло за РЕАЛНО разделение на властите – нещо, което в момента не съществува. Прокурорите и съдиите се назначават от ВСС, в които 1/3 от членовете са избрани от юристи, 1/3 от президента и 1/3 от НС. Това означава, че 2/3 от ВСС е съставен от юристи, избрани на партиен принцип. Трябва или НС и президента като институция въобще да не се бъркат във ВСС, или да се направят консултации за прякото децентрализиране на съдебната система.

64 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google
  20. Предлагам за влизане в домът ти,да можеш да използваш законното ти оръжие,като това да се смята за неизбежна самоотбрана и не носиш отговор

Предлагам за влизане в домът ти,да можеш да използваш законното ти оръжие,като това да се смята за неизбежна самоотбрана и не носиш отговорност.
    И без това хората нямат чувството на сигурност в съдебната система и МВР,поне да имат възможност да се защитават.

63 гласа
    Гласуване
    влезте
    Проверка!
    (мислене ...)
    Изчисти
    или да влезете в
    • facebook
    • google